Przełom roku 2015 i 2016 był dla naszego zespołu bardzo trudny. Planowany na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia spektakl musiał zostać odwołany z uwagi na nieotrzymanie licencji. W przypadku drugiego przedstawienia, nad którym pracowaliśmy od jesieni, koszt licencji okazał się horrendalnie wysoki. Mimo to, Wroniecki Ośrodek Kultury po raz kolejny zainwestował w nasz teatr i wykupił licencję, a tym samym prawo do wystawienia tekstu amerykańskiej autorki Katherine de Savino „Ciemne sprawki naszej babki”.
Ta krótka, bo niespełna godzinna, komedia okazała się być dla naszego zespołu nie lada wyzwaniem, zwłaszcza pod względem scenograficznym, gdyż wymagała skomplikowanych rozwiązań technicznych – np. otwierającej się mechanicznie szafy czy przesuwającej się ściany. W tym względzie nieocenioną pomoc zaoferował nam pan Tomasz Sztukowski, który wykonał styropianową szafę, nad „mechanizmami” męczyli się przede wszystkim Szymon Szeląg i Mateusz Naparty, a reszta grupy wykonała imponującą dekorację, która na całej szerokości sceny tworzyła jedną ścianę! Odpowiednie przystrojenie „nowojorskiego” mieszkania możliwe było dzięki zaangażowaniu pani Wiesławy Kubaczewskiej i wsparciu Fundacji Femina Project.
Warto również nadmienić, że oryginalny plakat do tego spektaklu wykonali Błażej Fitt (rysunek) i Adrian Bizewski (grafika).
Przedstawienie, które okazało się być polską PRAPREMIERĄ sztuki, odbyło się 30 stycznia 2016 r. przy pełnej widowni Kinoteatru „Gwiazda”. Wystawiony nazajutrz drugi spektakl również zgromadził komplet publiczności, dzięki czemu liencyjna inwestycja WOK-u zwróciła się prawie w całości.
W główne role dwóch szalonych seniorek wcieliły się Matylda Fudali (tytułowa babcia) i Anna Pietrzak, która bawiła do łez jako przygłucha, ale pełna wigoru Vera. Postać rozsądnej wnuczki Bridget brawurowo odegrała Marta Woźna. Wystawione dzień po dniu spektakle różniły się obsadą – rolę policjanta Toma podczas premiery odegrał Adam Machaj, a nazajutrz przejął ją Mateusz Naparty, Monikę Kijek jako pracownicę pewnej wiadomej agencji zastąpiła Oliwia Kotasińska.
Spektakl, promowany przez WOK pod hasłem „Zabierz dziadków do teatru”, spotkał się z bardzo pozytywną reakcją publiczności, która żałowała, że trwał tak krótko, a nam choć trochę zrekompensował konieczność odwołania grudniowego przedstawienia i dostarczył świetnej zabawy.
W przedstawieniu udział wzięli:
Sylvia Charles – Matylda Fudali
Vera, przyjaciółka Sylvii – Anna Pietrzak
Bridgett, wnuczka Sylvii – Marta Woźna
Tom, policjant – Adam Machaj / Mateusz Naparty
Gil Schmidt – Szymon Szeląg
Heather Van Pree – Monika Kijek / Oliwia Kotasińska
Clair Schmidt – Patrycja Miężał
Kurier – Bartosz Łuczak
Głos portiera – Michał Bobrownicki
Obsługa techniczna:
dźwięk – Korneliusz Janicki
światło – Maciej Ziętkiewicz